O godnej śmierci, czyli prawie do życia czy eutanazji?
Abstrakt
Na łamach dziewiątego numeru „Horyzontów Wychowania” Troski godności podjęto wieloaspektową analizę problematyki godności człowieka, począwszy od godności dziecka i „kultywowania szacunku dla samego siebie” aż do godności w: polityce, małżeństwie i bioetyce oraz w kontekście wiary i przemocy 1. W tym świetle kwestię troski powinno się uzupełnić o jeszcze jeden wymiar, tj. godność śmierci. Jako punkt wyjścia niniejszych rozważań podejmę próbę zdefi niowania śmierci i odniesienia jej do godności człowieka. W tym kontekście przedstawię prawo do życia czy eutanazji? W poszukiwaniu odpowiedzi na tak postawione pytanie przeanalizuję zarówno trzy dokumenty Kościoła katolickiego oraz trzy teksty z zakresu prawa międzynarodowego (jeden dotyczący powszechnego systemu ochrony praw człowieka, a dwa – europejskiego). Całość podsumuję refl eksjami rodzącymi się pod wpływem uregulowań dwóch skrajnych przypadków tak zwanej godnej śmierci, a mianowicie: holenderskiego i polskiegoCopyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: