Giuseppe Audisio, Alberto Chiara, Twórcy zjednoczonej Europy. Robert Schuman, Konrad Adenauer, Alcide de Gasperi
Abstrakt
Rzeczą powszechnie znaną jest twierdzenie, że przebiegający od pięćdziesięciu lat proces integracji europejskiej stał się dla obywateli Europy Zachodniej zjawiskiem naturalnym, a dla Europejczyków z dawnego bloku wschodniego w ostatnich latach wyzwaniem szczególnie aktualnym. Dowodem takiego stanu rzeczy jest fakt przystąpienia do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku dziesięciu nowych państw członkowskich, a w niespełna trzy lata później kolejnych dwóch (1 stycznia 2007). Z kolei pięćdziesiąta rocznica podpisania Traktatów rzymskich, jaka minęła 25 marca 2007 roku, potwierdziła nie tylko słuszność i trafność obranej drogi, ale także nasunęła pytanie o kształt i jedność coraz pełniej jednoczącej się Europy, którą – jak twierdzi Romano Prodi – koniecznie trzeba wyposażyć „w duszę”.Copyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: