Henri de Lubac, Pismo Święte w Tradycji Kościoła,
Abstrakt
W Wydawnictwie WAM ukazała się w 2008 roku kolejna książka kardynała Henri de Lubaca SJ (1896-1991), należącego do grona najwybitniejszych teologów XX wieku: Pismo Święte w Tradycji Kościoła. Autor zajmuje się w niej tematem duchowej interpretacji Pisma Świętego. Zagadnienie to zawsze go interesowało, a zajął się nim głównie w dwóch dziełach: Histoire et Esprit (1950), książce poświęconej egzegezie Orygenesa, a następnie w 4-tomowym dziele Exégèse médiévale (1959-1964). Przedstawił w nim rozwój i historię egzegezy średniowiecznej. Książki te spotkały się z wielkim uznaniem, ale ze względu na swoją obszerność i specjalistyczny język były mało dostępne dla ogółu osób zainteresowanych tą tematyką. Właśnie z tej potrzeby udostępniania specjalistycznych dzieł zrodziła się niniejsza książka, Pismo Święte w Tradycji Kościoła. W języku francuskim ukazała się ona w 1966 roku. Henri de Lubac umieścił w niej najważniejsze rozdziały ze wspomnianych wyżej dzieł. Odpowiedział w ten sposób na pilną potrzebę duchowej odnowy egzegezy i teologii Kościoła po Soborze Watykańskim II. Sobór ten, zwłaszcza w Konstytucji o BożymObjawieniu Dei Verbum, przypomniał, iż duszą teologii powinno być rozważanie nad Pismem Świętym.
Copyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: