Rozmowa o dobru i złu w twórczości filmowej

  • Jerzy Stuhr Jerzy Stuhr, ur. 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie,absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (1970). W 1972 absolwent Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, aktor Teatru Starego w Krakowie. Jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów polskiego filmu i teatru. Od początku lat osiemdziesiątych współpraca z teatrami włoskimi. Od 1972 roku wykładowca,a w latach 1990-1997 i ponownie od 2002 roku rektor krakowskiej PWST. W roku 1994 tytuł profesora w dziedzinie sztuk teatralnych. Twórca wielu wybitnych i wielokrotnie nagradzanych ról w spektaklach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdę.

Abstrakt

Świat współczesny niesie ze sobą istotne i realne zagrożenie człowieczeństwa. Coraz więcej jest wokół nas osób, które nie potrafią poradzić sobie z nieprzychylną rzeczywistością zdominowaną przez dobra cywilizacji, naznaczoną relatywizmem moralnym. Coraz więcej jest osób przejawiających zaburzenia psychiczne,czyhających na własne zdrowie i życie,żyjących chwilą i bez celu swego życia. Narasta przemoc, uzależnienie, bezrobocie, ubóstwo. Współczesny człowiek mimo, że doskonale radzi sobie z postępem i rozwojem świata materialnego, ingeruje w naturę,także własną, to jednak nadal nie potrafi podjąć właściwych decyzji i dokonać istotnych wyborów moralnych,nie umie sprzeciwić się złu,a to pociąga za sobą szkodę i krzywdę zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym.
Opublikowane
2017-03-21
Jak cytować
Stuhr, J. (2017). Rozmowa o dobru i złu w twórczości filmowej. Horyzonty Wychowania, 4(7), 209-229. Pobrano z https://horyzontywychowania.ignatianum.edu.pl/HW/article/view/1211
Dział
Artykuły tematyczne