Wiara – Prawda – Tolerancja
Abstrakt
Czy tolerancja i wiara w prawdę objawioną to przeciwieństwa? Albo inaczej: Czy wiara chrześcijańska i nowoczesność są do pogodzenia? Jeśli jednym z fundamentalnych składników współczesności jest tolerancja, to czy stwierdzenia, iż poznało się prawdę w jej najgłębszej istocie, nie należy uznać za rodzaj przestarzałej arogancji, którą trzeba odrzucić, jeśli chce się przerwać spiralę przemocy, ciągnącą się przez całą historię religii? Pytania te narzucają się dziś w sposób coraz bardziej dramatyczny wszędzie tam, gdzie chrześcijaństwo spotyka się ze światem współczesnym i coraz bardziej szerzy się przekonanie, że rezygnacja chrześcijaństwa z uznawania się za religię posiadającą pełnię prawdy jest podstawowym warunkiem dla osiągnięcia pokoju na świecie i do pogodzenia chrześcijaństwa z nowoczesnością.
Copyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: