Dialog międzyreligijny w społeczeństwie pluralistycznym
Abstrakt
W obecnym kontekście pluralizmu religijnego, dialog między-religijny stał się dla dalszego życia świata sprawą wagi nadrzędnej. Aby dialog ten mógł być owocny, chrześcijanie muszą koniecznie dokonać pozytywnej oceny innych tradycji religijnych. Dodajmy, że w aktualnej sytuacji świata dialog jest wręcz imperatywem. Konieczność dialogu narzuca się zwłaszcza w kontekście szokujących zdarzeń, które wstrząsnęły światem i które nadal burzą jego porządek. Świat wydaje się niezdolnym do utrzymania pokoju między narodami, a religie, które powinny być elementem prowadzącym do powszechnego pokoju, były często używane na przestrzeni dziejów do wywoływania konfliktów oraz wojen. Hans Küng napisał: „Nie może być pokoju między narodami bez pokoju między religiami. Nie może być pokoju między religiami bez dialogu międzyreligijnego. Nie może być dialogu między religiami bez poszukiwania fundamentu teologicznego”. Oznacza to, że aby zapewnić światu pokój, niezbędny jest prawdziwy dialog międzyreligijny, którego teologiczny fundament stanowiłaby pozytywna ocena tradycji religijnych.
Copyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: