Edytorial: Rodzina w starożytności i średniowieczu
Abstrakt
Przedmiotem refleksji w ramach tego numeru jest rodzina jako najstarsza i bazowa grupa społeczna występująca na wszystkich etapach rozwoju społeczeństwa. Wielu badaczy problematyki rodziny zauważa, że rodzina jest przyrodzonym i niezastąpionym elementem struktury społecznej, stanowi bowiem naturalne i nieodzowne środowisko narodzin i rozwoju człowieka; środowisko, w którym współistnieją różne pokolenia – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – oddziałując na siebie nawzajem. To wzajemne oddziaływanie ma znaczenie zarówno socjalizacyjne, jak i wychowawcze...
Bibliografia
J.L. Flandrin (1998). Historia rodziny, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Volumen, Liga Republikańska.
Copyright (c) 2020 dr hab. Anna Królikowska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: