Filozoficzne przesłanki intersubiektywności dialogiki aktów wychowania
Abstrakt
Problem intersubiektywności w filozofi i dialogu określany jestspecyficzną, dialogiczną przestrzenią „pomiędzy”. Można zatem
powiedzieć, że to, co ludzkie, humanistyczny wymiar rzeczywistości,
określany jest tu tym, co konstytuuje się i wydarza „pomiędzy”. Każde takie „pomiędzy” implikuje możliwość koniunkcji („i”) lub dysjunkcji („albo”) jako sposobów określenia tego, co znajdując się naprzeciw siebie, nadaje rzeczywisty sens bliskości i oddaleniu, zbliżeniu i dystansowi. Zalążki rzeczywistości „człowieka z człowiekiem” ukryte są więc „pomiędzy”, stąd wysnuwa się bowiem antropologiczna „osnowa” humanum, z której można utkać dialogicznie ufundowany ludzki świat....
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: