Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka jako wartość konstytucyjna
Abstrakt
Pojęcie godności człowieka jest terminem interdyscyplinarnym– teologicznym, fi lozofi cznym, etycznym, antropologicznym,
a od połowy poprzedniego stulecia – także prawnym. Zapisy
o godności człowieka znajdują się w dokumentach międzynarodowych czy przepisach prawodawstwa krajowego. Jednak początkowo idea godności człowieka nie znalazła odzwierciedlenia w obowiązujących aktach normatywnych, co związane było między innymi z „dominującą rolą pozytywizmu prawniczego”. Dopiero doświadczenia II wojny światowej doprowadziły do powrotu koncepcji prawa naturalnego i spowodowały, że kategorię godności stopniowo umieszczano w zapisach konstytucji poszczególnych państw czy w dokumentach międzynarodowych. Można uznać, że godność osoby ludzkiej – obok pokoju, demokracji, państwa prawa, dobra wspólnego czy sprawiedliwości społecznej – stała się wartością konstytucyjną...
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: