Sartre’owska fenomenologiczna koncepcja cielesności emo-cjonalnej świadomości
Abstrakt
Od początku swojej historii antropologia filozoficzna interesowała się zagadnieniem cielesności człowieka i jego emocjonalnej świadomości. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie jednej z najbardziej znaczących we współczesnej antropologii koncepcji cielesności człowieka – mianowicie fenomenologicznej koncepcji J.P. Sartre’a. Koncepcja ta analizuje cielesność człowieka przede wszystkim z perspektywy ludzkiego podmiotu. Jest również metateoretyczną analizą emocjonalnej świadomości człowieka ukazującą jej znaczenie dla budowania wiedzy na temat ludzkiego ciała.
Bibliografia
Beauvoir S., Le deuxième sexe, Edition Gallimard, Paris 1949.
Heiddeger M., Budować mieszkać myśleć [Bâtir habiter penser], Czytelnik, Warszawa 1990.
James W., Principles of Psychology. Encyclopaedia Britannica, Inc, Chicago 1898.
Jaspers K., Filozofia egzystencji [Philosophie de l’existence], PIW, Warszawa 1990.
Mróz P., Wstęp do szkicu o teorii emocji J.P. Sartre’a [Préface à Esquisse d’une théorie des émotions de Jean-Paul Sartre], dans : Szkic o teorii emocji [Esquisse d’une théorie des émotions], trad. R. Abramciów, WUJ, Kraków 2006.
Sartre J.-P., L’être et le néant, Edition Gallimard, Paris 1943.
Sartre J.-P., Esquisse d’une théorie des émotions, Editeurs des sciences et des arts Hermann, Paris 1960.
Sartre J.-P., Les Situations, Edition Gallimard, Paris 1968. Sartre J.-P., La transcendance de l’ego, Editeurs des sciences et des arts Hermann, Paris 1963.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: