Czy samotność jest do zbawienia niezbędnie potrzebna?
Abstrakt
Pojęcia samotności oraz osamotnienia są trudne do zdefiniowania. Wymagają one umocowania w przemyśleniach i odniesienia do wiary i modlitwy. Wiara w Boga i modlitwa mają kapitalne znaczenie dla przemiany samotności w pozytywne, twórcze doświadczenie. Miłość, która buduje kontakty interpersonalne, jest niezbędna do życia. Miłość i samotność prowadzą do Boga, a także do drugiego człowieka.
The concepts of loneliness and solitude are difficult to define. They require being established in reflections and references to prayer and faith. Faith in God and prayer have fundamental significance for transforming loneliness into a positive, creative experience. Love, which builds interpersonal contacts, is essential for life. Love and loneliness lead to God, and also to other people.
Bibliografia
Filozofia i modlitwa, Znak, Kraków 1997.
Kalendarz Słowa Bożego 2012, Wydawnictwo Księży Werbistów, Warszawa.
Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Wydawnictwo Pallotinum, Poznań – Warszawa 1980.
Sujak E., Żyć lepiej, Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2002.
Święty Augustyn, Wyznania, Jak się modlę, Znak, Kraków 1997.
Tatarkiewicz W., Historia filozofii, t. II i III, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1958.
Turowicz J., Jak się modlę, Znak, Kraków 1997.
Zeszyty Literackie 61, Zima 1998, Warszawa – Paryż - Mediolan, Rok XVI.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: