Piotr Dehnel, Dekonstrukcja – rozumienie – interpretacja. Studia z filozofi i współczesnej i nie tylko
Abstrakt
Spośród wielu książek fi lozofi cznych, które ukazały się w ostatnim czasie, Dekonstrukcja – rozumienie – intrepretacja P. Dehnela zasługuje na szczególną uwagę. Rozważania w niej zawarte dotyczą głównie fi lozofi i współczesnej: hermeneutyki fi lozofi cznej Hansa-Geogra Gadamera, dekonstrukcji Jacques’a Derridy oraz późnej fi lozofi i Ludwiga Wittgensteina. Autor za cel postawił sobie nie objęcie tych myślicieli jakąś wspólną perspektywą, lecz raczej ich porównanie, zestawienie na zasadzie kolażu konkretnych problemów, które wydawa- ły się Autorowi ważne i na porównanie pozwalały. Taki sposób prezentacji treści świadczy zdecydowanie o wyjątkowości tej publikacji. Konkretne elementy myśli fi lozofi cznej, tworzące tutaj swoistą mozaikę, czytelnik może dowolnie łączyć, przestawiać, a także „wstawiać” w zupełnie inne konteksty. Odnajdziemy tu rozważania dotyczące kwestii rozumienia, znaczenia, dekonstrukcji i destrukcji, jak również problem szeroko pojętej interpretacjiCopyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: