Wychowanie narodowe a wychowanie państwowe
Abstrakt
Sens wychowania patriotycznego rzadko bywa dzisiaj kwestionowany wprost; dyskusja dotyczy co najwyżej formy, treści i znaczenia tego aspektu edukacji. Wśród wielu wypowiedzi na ten temat znajdziemy także głos Jana Pawła II, który przypisywał patriotyzmowi wysoką rangę, zwracając przy tym uwagę na zagrożenie płynące ze strony nacjonalizmu, który defi niował, zgodnie z polską praktyką językową, jako narodowy egoizm. Analogiczne stanowisko zajmuje Jan Nowak-Jeziorański, przeprowadzając ostrą granicę między patriotyzmem a nacjonalizmemCopyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: