Depresja a Ja odzwierciedlone
Abstrakt
W prezentowanym badaniu analizowano związek między depresją a Ja odzwierciedlonym (przekonaniem jednostki na temat tego, jak jest postrzegana przez otoczenie). Grupa 272 uczniów szkół średnich (176 dziewcząt i 96 chłopców) w wieku 17-18 lat, wypełniło dwa kwestionariusze: Inwentarz Depresji Becka oraz kwestionariusz „Jak jestem postrzegany przez innych?” (stworzony specjalnie na użytek niniejszych badań). Wśród chłopców, w przeciwieństwie do dziewcząt, uzyskano wyniki potwierdzające hipotezę, zgodnie z którą osoby z wysokimi wynikami w skali depresji, w porównaniu z osobami z niskimi wynikami w skali depresji, charakteryzują się niższym Ja odzwierciedlonym.
The aim of the study was to analyse the relationship between depression and the reflected self (individual’s belief as to how they are perceived in the community). 272 participants (176 girls and 96 boys) aged 17-18 completed two questionnaires: Beck Depression Inventory and the questionnaire “How am I perceived by others?” (created specifically for this research). The results obtained among boys, unlike among girls, confirm the hypothesis according to which individuals with high scores on the depression scale, compared to the low scores on the depression scale, are distinguished by lower reflected self.
Bibliografia
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: