Edytorial: Narracja - perspektywa interdyscyplinarna
Abstrakt
Szanowni Państwo
Rozważania dotyczące „narracji” prowadzone są już od czasów starożytnych. Pojęcie to przewija się przez całe dzieje namysłu nad ludzką egzystencją i jej sensem. Roland Barthes (1966) twierdził, że narracja towarzyszy człowiekowi od zawsze, była i jest z nim wszędzie – obecna w mitach, legendach, baśniach, bajkach, powieściach, dramatach, filmach, komiksach, rozmowach…Bibliografia
Barthes, R. (1966/1968). Wstęp do analizy strukturalnej opowiadań. Pamiętnik Literacki, 4.
Kreiswirth, M. (2000). Merely Telling Stories? Narrative and Knowledge in the Human Sciences. Poetics Today, 21, 293-318.
Copyright (c) 2018 Irmina Rostek
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: