Wskazania Kościoła Katolickiego w odniesieniu do odpowiedzialnej konsumpcji
Abstrakt
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest próba opracowania postulatów do dojrzałego i odpowiedzialnego stylu konsumpcji.
PROBLEM I METODY BADAWCZE: Przegląd dokumentów i wskazań Kościoła dotyczy problematyki odpowiedzialnej konsumpcji. Metodą analizy dokumentów została zebrana syntetycznie refleksja nad problemami wynikającymi z promowania postaw konsumenckich w kulturze europejskiej, a metodą syntezy wniosków zostały zaprezentowane najważniejsze wskazania w tym zakresie.
PROCES WYWODU: Dokumenty i wskazania Kościoła to dorobek ponad stu lat refleksji społecznej Kościoła, odnoszącej się do problematyki odpowiedzialnej konsumpcji. Przeanalizowane materiały pogrupowane zostały w dwie kategorie: odnoszące się do konsumentów i konsumpcji oraz podające zalecenia dotyczące prowadzenia komunikacji reklamowej.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wiedza z zakresu psychologii, psychologii wywierania wpływu oraz nauk o komunikowaniu, a także zastosowania odkryć neurobiologicznych sprzyja projektowaniu i wdrażaniu skutecznej komunikacji reklamowej. Kampanie wywierające wpływ na postawy konsumentów powinny wspomagać wzrost jednostek oraz społeczeństw. Szczegółowe wskazania w tej kwestii można zaczerpnąć z nauk społecznych oraz nauczania Kościoła katolickiego.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wyzwaniem jest osiągnięcie poziomu, w którym większość nabywców podejmuje decyzje zakupowe na podstawie racjonalnych przesłanek. Ważna jest edukacja dzieci, by w dorosłym życiu prezentowały odpowiedzialne zachowania i mogły celowo wybierać produkty o konkretnych cechach funkcjonalnych, odpowiednim składzie lub takie, które mają dostarczyć doznań natury estetycznej lub przyjemności.
Bibliografia
Benedykt XVI, Encyklika o integralnym rozwoju ludzkim w miłości i prawdzie, Caritas in veritate, Rzym 2009.
Franciszek, Adhortacja apostolska o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie, Evangelii gaudium, Rzym 2013.
Franciszek, Posynodalna adhortacja apostolska o rodzinie, Amoris laetitia, Rzym 2016.
Jan Paweł II, Adhortacja apostolska o zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym, Familiaris consortio, Rzym 1981.
Jan Paweł II, Encyklika o blasku prawdy, Veritatis splendor, Rzym 1991.
Jan Paweł II, Encyklika o pracy ludzkiej, Laborem exercens, Castel Gandolfo 1981.
Jan Paweł II, Encyklika w setną rocznicę encykliki Leona XIII Rerum novarum, Centesimus annus, Rzym 1991.
Jan Paweł II, Orędzie na XIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Środki społecznego przekazu w służbie chrześcijańskiej promocji młodzieży, Watykan 1985.
Jan Paweł II, Orędzie na XXII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Środki społecznego przekazu w służbie braterstwa i solidarności, Watykan 1988.
Jan Paweł II, Orędzie na XXX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Współczesne środki przekazu w służbie postępu kobiety w społeczeństwie, Watykan 1996.
Jan XXIII, Encyklika o współczesnych przemianach społecznych w świetle nauki chrześcijańskiej, Mater et Magistra, Rzym 1961.
Katechizm Kościoła Katolickiego, Poznań 1994.
Papieska Komisja do spraw środków społecznego przekazu, Instrukcja duszpasterska o środkach społecznego przekazu, Communio et progressio, Rzym 1971.
Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu, Etyka w reklamie, Rzym 1997.
Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu, Instrukcja duszpasterska o przekazie społecznym w dwudziestą rocznicę ogłoszenia Instrukcji Communio et progresio, Aetatis novea, Rzym 1992.
Paweł VI, List Apostolski z okazji 80. Rocznicy ogłoszenia encykliki Rerum Novarum, Octogesima adveniens, Rzym 1971.
Paweł VI, Orędzie na XI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Środki społecznego przekazu: korzyści – niebezpieczeństwa – odpowiedzialność, Watykan 1977.
Pius XI, Encyklika O odnowieniu ustroju społecznego i o dostosowaniu go do normy prawa Ewangelii. W 40. rocznicę wydania Encykliki "Rerum novarum" przez Leona XIII Quadragessimo anno, Rzym 1931.
Sobór Watykański II, Dekret o środkach społecznego przekazywania myśli, Inter mirifica, Watykan 1963.
Sobór Watykański II, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, Gaudium et spes, Rzym 1965.
Copyright (c) 2020 MONIKA MARTA PRZYBYSZ, Kinga Cybulska
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: