Rola rodziny w procesie rozwoju człowieczeństwa (wybrane zagadnienia)

Słowa kluczowe: wychowanie dzieci, relacja dziecka i rodzica, odpowiedzialność rodzicielska

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem opracowania jest analiza szczególnej roli rodziny w rozwoju dziecka, jego człowieczeństwa i potrzeb jego rozwoju, uwzględniając prawa człowieka w tym dziecka oraz teorie i filozofie prawa.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problemem badawczym jest swoista rola rodziny w procesie rozwoju człowieczeństwa. W zakresie przyjętej metodologii zastosowano założenia filozofii personalistycznej, filozofii dialogu, praw człowieka i filozofii odpowiedzialności, a także analizę i krytykę literatury.

PROCES WYWODU: Opracowanie zwraca uwagę na trudności pojawiające się w prawidłowym wychowaniu dzieci w związku z rozwijającymi się mediami, brakiem odpowiedzialności i dojrzałości do pełnienia ról rodzicielskich.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Podjęte badania wskazują na konieczność podnoszenia wiedzy i umiejętności rodzicielskich zarówno u rodziców, jak i u osób zamierzających zostać rodzicami z poszanowaniem podmiotowości i godności osobowej dziecka.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Proponuje się edukowanie rodziców oraz przyszłych rodziców w zakresie prawidłowych postaw rodzicielskich, budowania relacji osobowej z dzieckiem w celu kształtowania w nim człowieczeństwa

Bibliografia

Gołąb, A. (1979). Normy moralne, a gotowość do udzielenia pomocy innym. W: J. Reykowski (red.), Osobowość a społeczne zachowania ludzi (s. 56-78). Warszawa: Książka i Wiedza.

Ingarden, R. (1975). O odpowiedzialności i jej podstawach ontycznych. W: R. Ingarden, Książeczka o człowieku (s. 72-89). Kraków: Wydawnictwo Literackie.

Jan Paweł II (2008). Homilie i przemówienia z pielgrzymek – Europa. Cz. 1: Polska. Kraków: Wydawnictwo M. Jonas, H. (1996). Zasada odpowiedzialności. Etyka dla cywilizacji technologicznej (M. Klimowicz, tłum). Kraków: Wydawnictwo Platan.

Kornas-Biela, D. (2001). Rodzina: źródło życia i szkoła miłości. Lublin: TN KUL.

Lévinas , E. (1998). Etyka i nieskończony. Rozmowy z Philippem Nemo (B. Opolska-Kokoszka, tłum). Kraków: Wydawnictwo Naukowe PAT.

Lévinas, E. (2000). Imiona własne (J. Margański, tłum.). Warszawa: Wydawnictwo KR.

Łobocki, M. (2003). Teoria wychowania w zarysie. Kraków: „Impuls”.

Melosik, Z. (2007). Kultura popularna jako czynnik socjalizacji. W: Z. Kwieciński i B. Śliwerski (red.), Pedagogika, (t. 2, s. 76-77). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Podgórski, R. (2008). Socjologia mikrostruktury. Podręcznik akademicki. Olsztyn–Bydgoszcz: Oficyna Wydawnicza Branta.

Reykowski, J. (1979). Motywacja. Postawy prospołeczne a osobowość. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Stadniczeńko, S.L. (2019). Podstawy aksjologiczne i intelektualne kształtowania projektu Kodeksu rodzinnego. W: S.L. Stadniczeńko i M. Michalak (red.), O potrzebie nowego Kodeksu rodzinnego i jego podstawach aksjologicznych. W 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka (s. 53-82). Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.

Stadniczeńko, S.L. i Zamelski, P. (2020). Pedagogika prawa. Pomoc w zrozumieniu prawa i sensu życia. Warszawa: Wydawnictwo AEH.

Sujak, E. (1978). Sytuacje konfliktowe w małżeństwie i rodzinie. W: F. Adamski (red.), Miłość, małżeństwo, rodzina (s. 47-56). Kraków: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy.

Sujak, E. (1983). Kontakt psychiczny w małżeństwie i rodzinie. Wrocław: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej.

Szawarski, Z. (1987). Rozmowy o etyce. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.

Szlendak, T. (2015). Socjologia rodziny. Ewolucja, historia, zróżnicowanie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.

Ziemska, M. (1977). Rodzina a osobowość. Warszawa: Wiedza Powszechna.

Ziemska, M. (2009). Postawy rodzicielskie. Warszawa: Wiedza Powszechna.

Opublikowane
2021-04-27
Jak cytować
Stadniczeńko, J. (2021). Rola rodziny w procesie rozwoju człowieczeństwa (wybrane zagadnienia). Horyzonty Wychowania, 20(54), 33-41. https://doi.org/10.35765/hw.2061