The Idea of „Depth” in Ignatian Pedagogy in Face of some Tendencies of Digital Education
Abstrakt
CEL NAUKOWY: Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie niektórych sprzecznych postaw oraz zwrócenie uwagi na dwa zjawiska, które świadczą o ich sprzeczności. Jednym z nich jest brakujący wymiar głębokości wiedzy, który sugeruje, że wszechobecne źródło informacji i świadomości studentów nie gwarantuje jakości zdobywanej wiedzy. Z drugiej strony, stopniowa cyfryzacja edukacji coraz bardziej wskazuje na fragmentaryzację takiego procesu nauczania.
PROBLEM I METODY BADAWCZE: Artykuł zamierza podkreślić znaczenie dwóch filarów pedagogiki jezuickiej, historycznie sięgających Ćwiczeń duchowych św. Ignacego, które zostały ożywione przez interpretacje dwóch byłych przełożonych Towarzystwa Jezusowego, P. Aruppe i A. Nicholasa. Obecne czasy – jak się wydaje – w perspektywie pojawienia się mediów cyfrowych i profilowania zawodowego ucznia mają jednak inne cele.
PROCES WYWODU:Artykuł jest skonstruowany w następujący sposób. W pierwszej części autor przedstawia wnioski z niektórych badań i pomiarów prowadzonych na Słowacji w ostatnich latach, które miały na celu zbadanie umiejętności czytania ze zrozumieniem przez uczniów oraz wskazuje na rosnące poparcie dla cyfryzacji edukacji na Słowacji, które autor (i nie tylko on) postrzega jako wysoce sprzeczne. Z drugiej strony artykuł stara się przeciwstawić coraz częściej przywoływanemu w literaturze „odwołaniu do głębi” i integralności osoby ludzkiej. Poprzez to wezwanie do „cyfrowego minimalizmu” zachęca do głębszej koncentracji.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Niniejsze opracowanie ma na celu wykazanie, że pedagogika ignacjańska odwołująca się do potrzeby „integralnego” rozwoju osoby i „głębi” jest niezwykle aktualna w swoich odwołaniach w tym zakresie.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Opracowanie ma na celu ukazanie potrzeby rozwijania na nowo wątków głębi i integralnego rozwoju osoby ludzkiej wraz z innymi filarami jezuickiego wychowania oraz przemyślenia na nowo ich przesłania.
Bibliografia
Arrupe, P. 1980. Men for others: Address to Jesuit alumni of Europe in Valencia. In J. Aixala (Ed.), Justice with faith today (pp. 123-138). Anand: Anand Press.
Arrupe, P. (1981a). Jesuit mission in the university education. In J. Aixala (Ed.), Jesuit apostolates today (pp. 80-95). Anand Press.
Arrupe, P. (1981b). Our secondary schools today and tomorrow. In J.Aixala (Ed.), Jesuit apostolates today (pp. 55-78). Anand Press.
Bauerlein, M. (2008). The dumbest generation. How the digital age stupefies young Americans and jeopardizes our future (or, don’t trust anyone under 30). Tarcher/Penguin.
Csikszentmihályi, M. (1996). O štěstí a smyslu života. Mužeme ovládat své prožitky a ovlivňovat jejich kvalitu (E. Hauserová, Trans.). Nakladatelství Lidové noviny.
Fišerová, M. (2015). Kybernetické imaginárno. Rozhovor s Pierrem Lévym. In M. Fišerová (Ed.), Obraz a moc. Rozhovory s francouzskými mysliteli (pp. 134-140). Karolinum.
Jeník, L. (2015). K teoretickým východiskám jezuitského vzdelávania. Studia Aloisiana, 6(4), 5-27.
Ignác z Loyoly. (2005). Duchovné cvičenia. Dobrá kniha.
Newport, C. (2016). Deep work. Rules for focused success in a distracted world. Grand Central Publishing.
Nicolás, A. (2011). Challenges to Jesuit higher education today. Conversations on Jesuit Higher Education, 40, Article 5. http://epublications.marquette.edu/conversations/vol40/iss1/5
O’Malley, W.J. (1993). Los primeros jesuitas (J.A. Montero Moreno, Trans.). Mensajero.
Porubský, Š. (2018, October 5). Sans Forgetica – nový font, vďaka ktorému sa naučíte texty omnoho skôr. Techbox. https://techbox.dennikn.sk/sans-forgetica-novy-font-vdaka-ktoremu-sa-naucite-texty-omnoho-skor/?ref=mpm
Spitzer, M. (2014). Digitální demence (F. Ryčl, Trans.). Host.
Spitzer, M. (2016). Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie (M. Guzowska-Dąbrowska, Trans.). Wydawnictwo Dobra Literatura.
UNESCO. (n.d.). The Education 2030: Incheon declaration and framework for action. http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/education-2030-incheon-framework-for-action
Copyright (c) 2021 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: