The Issue of the Educational Presence of Teachers at School
Abstrakt
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie autorskiej, wstępnej wykładni i struktury obecności wychowawczej nauczycieli wraz z uzasadnieniem potrzeby oddziaływań wychowawczych wysokiej jakości w szkole w rozumieniu osoby ucznia i osoby nauczyciela.
PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem podjęty w artykule jest następujący: Jakimi drogami można kształtować obecność wychowawczą nauczycieli w szkole? Wykorzystano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, gdyż podstawę przemyśleń jako materiał badawczy stanowią teksty źródłowe.
PROCES WYWODU: W artykule zaprezentowano rolę trzech, powiązanych kategorii w budowaniu obecności wychowawczej nauczycieli; są nimi: relacja, takt pedagogiczny, spotkanie.
WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Obecność wychowawcza nauczycieli ujmuje zainteresowanie źródłami problemów dzieci i młodzieży i potwierdza ich profesjonalną działalność w szkole.
WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Podjęta problematyka wymaga prowadzenia dalszych studiów teoretycznych i opracowania struktury badań empirycznych. Zostało sformułowanych w tym zakresie kilka propozycji działań.
Bibliografia
Bińczycka, J. (1993), Pedagogiczny sens dialogu i spotkania. In J. Radziewicz (Ed.), Nauka demokracji (pp. 57–63). Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Fontana, U. (2002). Relacja sekretem wszelkiego wychowania (J. Krykowski, Trans.). Wydawnictwo Salezjańskie.
Gurycka, A. (2004). Nauczyciel mistrzem wychowania w dzisiejszej szkole. Psychologia w Szkole, 4, 27–38.
Rubacha, K. (2021), Poczucie skuteczności wychowawczej kandydatów na nauczycieli. In J.M. Łukasik, I. Nowosad & M.J. Szymański (Eds.), Szkoła i nauczyciel w obliczu zmian społecznych i edukacyjnych (pp. 215–223). Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
Ruciński, S. (1988). Wychowanie jako wprowadzanie w życie wartościowe. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
Savoir-vivre. (n.d.). Brak taktu i nietakt. Savoir-vivre. http://www.savoir-vivre.com.pl/?brak-taktu-i-nietakt,969
Śliwerski, B. (1991). Inkontrologia a alternatywne kształcenie studentów pedagogiki na przykładzie spotkań kręgu Nauczycieli Akademickich Polskiego Komitetu Korczakowskiego. In M. Ochmański (Ed.), Teoria i praktyka pedagogicznego kształcenia nauczycieli (pp. 177–189). Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Copyright (c) 2023 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: