Editorial: Children and Families in Times of Crisis
Abstrakt
Bieżący numer „Horyzontów Wychowania” poświęcony został szeroko rozumianej problematyce kryzysu, z którym przychodzi mierzyć się całym rodzinom lub dzieciom. Kryzysy są nieodłącznym elementem życia w lokalnym, narodowym i międzynarodowym kontekście. Konflikty zbrojne, terroryzm, pandemie, choroby, krachy gospodarcze, bezrobocie, głód, przymusowe migracje i klęski żywiołowe dezorganizują funkcjonowanie zarówno jednostek, jak i całych społeczności. Rodzinie zagrażają również konflikty powstające wewnętrznie, takie jak rozpad związku, uzależnienie czy śmierć osoby bliskiej. Wydarzenia kryzysowe mają długofalowy wpływ na dalsze życie dzieci i rodzin, a jego negatywne skutki mogą pogłębiać się w miarę upływu czasu. W bieżącym numerze „Horyzontów Wychowania” znajdziecie Państwo artykuły dotyczące problematyki: edukacyjnego i zdrowotnego wpływu COVID-19 na dzieci ze specjalnymi potrzebami; powstających solidarności w sąsiedztwie migrantów w Delhi w Indiach podczas pandemii COVID-19; związku między porzuceniem a pamięcią na podstawie Adresu Minco i Cichych wód Sumary; wpływu kryzysów wojennego i migracyjnego na funkcjonowanie dzieci i rodzin uchodźczych z Ukrainy w Polsce; kryzysu w życiu młodych chłopców doświadczających sytuacji śmierci bliskiej osoby; wpływu długotrwałego konfliktu rodzicielskiego na dzieci i rodzinę; ingerencji państwa w zakres obowiązków rodzicielskich; kryzysu rodziców dziecka z niepełnosprawnością słuchu jako efektu społecznych uwarunkowań oraz użytkowania mediów cyfrowych jako źródła konfliktów w rodzinie.
Copyright (c) 2023 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: