Edytorial: Opieka kompensacyjna
Abstrakt
Aktualny numer naszego czasopisma został poświęcony szeroko ujętej problematyce opieki kompensacyjnej. Zasadniczo do opieki nad dzieckiem powołani są jego rodzice. Rodzinne środowisko dziecka uważane jest za najlepsze i najbardziej pożądane miejsce do jego wychowywania i wzrostu. Istnieje jednak wiele przypadków, które skutkują pozbawieniem dziecka jego środowiska rodzinnego. W sytuacji śmierci, nieobecności rodziców albo niewłaściwego wykonywania przez nich pieczy rodzicielskiej dzieci uprawnione są do specjalnej ochrony i pomocy ze strony państwa. Państwo zobowiązane jest zapewnić każdemu dziecku znajdującemu się w takiej sytuacji odpowiednią opiekę kompensacyjną. Jej celem jest zastąpienie rodziców lub udzielenie im wsparcia w wykonywaniu obowiązków rodzicielskich oraz ochrona dziecka przez zakłóceniem procesu jego osobistego, emocjonalnego i fizycznego rozwoju. Poszczególne państwa przyjmują różne modele opieki kompensacyjnej nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziców biologicznych. Wśród nich wymienić można między innymi rodzinną pieczę zastępczą, instytucjonalną pieczę zastępczą, adopcję, opiekę prawną, rodzinne szkoły z internatem, rodzinne grupy wychowawcze, rodziny tymczasowe, rodziny patronackie, SOS wioski dziecięce. W polskim systemie prawnym funkcję opieki kompensacyjnej zapewnia, przede wszystkim, system pieczy zastępczej oraz adopcji. Piecza zastępcza sprawowana jest w formie rodzinnej (rodzina zastępcza, rodzinny dom dziecka) oraz w formie instytucjonalnej (placówka opiekuńczo-wychowawcza, regionalna placówka opiekuńczo-terapeutyczna oraz interwencyjny ośrodek preadopcyjny). W aktualnym numerze „Horyzontów Wychowania” znajdziecie Państwo artykuły, napisane przez zagranicznych i polskich autorów, odnoszące się do różnych aspektów – prawnego, psychologicznego, pedagogicznego, społecznego oraz historycznego – związanych z problematyką pieczy zastępczej i adopcji. W imieniu Redakcji i własnym życzę Państwu przyjemnej i owocnej lektury.
Marta Prucnal-Wójcik
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: