Przedsiębiorczy nauczyciel jako skuteczny wychowawca
Abstrakt
Współcześnie obserwowany postęp cywilizacyjny i realia życia w dzisiejszym świecie wymuszają niejako na osobach odpowiedzial nych za wychowanie młodego pokolenia przyjęcie nowych strategii postępowania i utworzenie nowego wizerunku nauczyciela, wychowaw- cy, opiekuna. Owa przemiana niewątpliwie winna zmierzać w kierunku wypracowania takich cech, jak: efektywność, wielostronność, otwar- tość, jednym słowem przedsiębiorczość. Nauczyciel, będąc człowiekiem przedsiębiorczym, osiąga sprawnie rozwój i umiejętności potrzebne do pracy z dzisiejszą młodzieżą i dziećmi. Szczególnie w dobie teraźniej- szości, w której panuje zagubienie aksjologiczne i ideowe, potrzeba wychowawców ukierunkowanych jednoznacznie na wartości nieprze- mijające przy jednoczesnym otwarciu i gotowości przyjęcia nowych form oddziaływania wychowawczego. Należy wciąż stawiać pytanie dotyczące sposobów rozwiązywania konfliktów dyscyplinarnych i form skutecznie prowadzonego wychowania. Przeprowadzone autorsko ba- dania miały na celu ustalenie znaczenia i istoty pojęcia: przedsiębior- czy nauczyciel w kontekście skuteczności jego wychowawczych dzia- łań. Badani należeli do różnych grup społecznych, a ich spostrzeżenia i uwagi posłużyły do sformułowania ogólnych wniosków i tez dotyczą- cych problematyki skuteczności wychowania w perspektywie otwartości, przedsiębiorczości i nowoczesności nauczyciela.
Bibliografia
Badania błędu pedagogicznego i jego postacie, ed. A. Berbeka, Akademia Ekonomiczna, Kraków 2000.
Bartosiewicz R., Aktywność ruchowa młodzieży gimnazjalnej w Polsce na tle wybranych krajów europejskich, AWF, Wrocław 2010.
Caplowic D., Education and Professional Preparation in Slovakia: State and Perspectives for Future Development, “Labour Pedagogy” 2009, no. 54.
Cohen L., Manion L., Morrison K., Wprowadzenie do nauczania, “Zysk i S-ka”, Poznań 1999.
Dejnarowicz Cz., Wśród wychowanków, WSiP, Warszawa 1976.
Kosiewicz J., Filozoficzne aspekty kultury fizycznej i sportu, Wydawnictwo BK, Warszawa 2004.
Łobocki M., Teoria wychowania w zarysie, “Impuls”, Kraków 2004.
Nowocień J., Sport i olimpizm w systemie dydaktyczno-wychowawczym współczesnej szkoły, AWF, Warszawa 2001.
Reisman J.M., Anatomy of Friendship, Irvington Publishers, New York 1979.
Sławiński S., Rozważania o wychowaniu, PAX, Warszawa 1983.
Stosowana psychologia wychowawcza, red. A. Gurycka, PWN, Warszawa 1980.
Strategie wychowawcze, ed. S. Kluczkowski, WAM, Kraków 1986.
Timischl W., Mile Stones in Vocational Education in Austria, “Labour Pedagogy” 2009, no. 54.
Wiemann G., Didactic Models in Vocational Education –Comparsion in Europe, “Labour Pedagogy” 2009, no. 54.
Wychowanie fizyczne i sport w szkole, eds. Z. Szaleniec, J. Bergier, Kancelaria Senatu, Warszawa 2010.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: