Edytorial: Komu potrzebna jest płeć?
Abstrakt
„Odkrycie” płci stało się progiem, po którego przekroczeniu trudno jest nazywać świat w sposób ignorujący to wszystko, co wnosi ona do perspektywy nazywającego. Owszem, bywa i tak, że rzeczywistość widziana jest przez pryzmat różnicy płci traktowanej w sposób uprzywilejowany, z pominięciem innych różnic, które dzieląc ludzi, wpływają na ich ogląd świata. W tym kontekście trzeba przywołać raport Pracowni Badań Społecznych z maja 2014 roku. Respondenci, pytani o najistotniejsze wyzwania stojące przed Polską, spośród dwunastu możliwych priorytetów na ostatnim miejscu wymieniają równość kobiet i mężczyzn. Dlatego właśnie owa postawa, angażująca i podkreślająca związek płci i warunkowanego nią interesu poznawczego, staje się dziś często podstawą zarzutów ideologizacji („ideologia gender”). Ze świadomości tego, jak kwestia płci sproblematyzowała nasze doświadczenia jednostkowe i społeczne, wzięła się decyzja, by poświęcić kolejny numer pisma tym właśnie zagadnieniom.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: