Wspólnoty lęku. Przestraszeni ludzie i ich sceptyczni obserwatorzy
Abstrakt
Artykuł poświęcony jest zagadnieniom niepokoju przeżywanego w obliczu zjawisk przestępczości i społecznego wykolejenia. Lęk, o którym mowa, stanowi fragment doświadczenia właściwego współczesnym społeczeństwom i wiąże się z osiągnięciem przez nie zaawansowanego poziomu procesów modernizacyjnych i globalizacyjnych.
W odróżnieniu od szeregu innych zagrożeń o charakterze cywilizacyjnym, strach przed przestępczością zachowuje jednak pewne cechy swoiste, wynikające z odmiennej nieco percepcji zagrożenia.
Swoistość lęku przed przestępczością, relacje, jakie mogą wiązać go z bardziej podstawowymi źródłami niepokoju, a także tendencje do czynienia lęku przedmiotem zabiegów socjotechnicznych, to kwestie które wpływają na sposób podejmowania problemu przez badaczy i komentatorów. W tym kontekście przywołana zostaje Stanley Cohena koncepcja „paniki moralnej”. Dominujący styl analizowania zjawiska, polegający na przypisywaniu zbiorowym reakcjom i sentymentom wyłącznie irracjonalnego charakteru, w świetle dystynkcji, jaką wprowadza kategoria społecznej racjonalności, ujawnia tymczasem istotne ograniczenia.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: