Hiperlękowość przekazów informacyjnych w mediach
Abstrakt
Artykuł odnosi się do tezy wybitnego niemieckiego filozofa Petera Sloterdijka, który zauważył, iż głównym celem mediów jest podniesienie adrenaliny na skalę masową. Rzeczywiście, jest dzisiaj zapotrzebowanie w społecznościach na wydarzenia tragiczne. Najlepiej sprzedają się ludzkie dramaty. Historia mediów pokazuje wiele przykładów cynicznego wykorzystywania takich zdarzeń a przestrzeń medialna zdominowana przez kilkanście kanałów telewizyjnych o zasięgu globalnym wypełnia się tą treścią w tempie błyskawicznym. Mimetyczne oddziaływanie telewizji na odbiorców sprawia, że mamy do czynienia ze zjawiskiem naśladowania złych zachowań na skalę globalną.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: