Człowiek bez ducha – współczesne psychologiczne koncepcje człowieka
Abstrakt
Zarówno dla fi lozofi i, jak i nauk społecznych (pedagogiki, psychologii) zawsze czymś istotnym była koncepcja człowieka.Zarówno w filozofi i, jak i w naukach psychologicznych i pedagogicznych prowadzone badania i interpretacja ich wyników
były w dużej mierze uzależnione od koncepcji człowieka.
Intrygującym problemem w dyskusji nad koncepcją człowieka
zawsze była sprawa przenikania się w człowieku trzech sfer:
fizycznej, psychicznej i duchowej. Można powiedzieć, że w najbardziej
znaczących psychologicznych koncepcjach człowieka zwyciężyło przekonanie, że człowiek jest istotą bez ducha.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: