Duch w Biblii
Abstrakt
Próba odpowiedzi na pytanie, kim lub czym jest duch w Biblii, już po wstępnym rozeznaniu jawi się jako bardzo trudne zadanie. Po pierwsze dlatego, że sama Biblia nie jest dziełem jednorodnym. Świadczy o tym choćby wielość języków, a co za tym stoi – także różnorodność środowisk kulturowych, które ją ukształtowały. Po drugie dlatego, że przedział czasu, który dzieli powstanie pierwszych i ostatnich tekstów biblijnych, jest bardzo duży. Jest to więc próba karkołomna i z góry skazana na pewne uproszczenia wynikające z koniecznych uogólnień. Biorąc jednak pod uwagę znaczenie Biblii dla kształtowania się myśli naszej kultury, wydaje się ona konieczna, nawet jeśli ma mieć wciąż charakter roboczy...Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: