Satysfakcja z życia rodziców nastolatków w kontekście profilaktycznego wymiaru ich relacji z dziećmi

Słowa kluczowe: satysfakcja z życia, satysfakcja z życia w rodzinie, rodzice nastolatków, relacje nastolatków z rodzicami, relacje wewnątrzrodzinne

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Zidentyfikowanie i omówienie wymiarów satysfakcji życia rodziców nastoletnich dzieci w kontekście relacji.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Problem badawczy zawiera się w pytaniu: Czy i jaka jest satysfakcja z życia w grupie rodziców mających nastoletnie dzieci? By móc odpowiedzieć na to pytanie, przeprowadzono badania w grupie 106 rodziców, korzystających z programów profilaktycznych. Wykorzystano do tego Skalę satysfakcji z życia (SWLS). Zawiera ona pięć twierdzeń, które osoba badana ocenia w siedmiostopniowej skali, odnosząc je do swojego dotychczasowego życia w rodzinie.

PROCES WYWODU: Jako tło teoretyczne przyjęto perspektywę psychologii pozytywnej. W jej kontekście definiowana jest satysfakcja z życia, jej obszary i wymiary, takie jak: zadowolenie, osiąganie celów oraz akceptacja rzeczywistości, w której rodzina funkcjonuje. Zwrócono też uwagę na profilaktyczny wymiar satysfakcji z życia. Następnie omówiono ilościowe badania własne.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wyniki badań wskazują, że rodzice nastolatków deklarują zadowolenie ze swojego życia, czyli przejawiają pozytywną ocenę swojego dobrostanu, warunków funkcjonowania oraz relacji, które podejmują. Mają dobre relacje z bliskimi osobami, co pozwala im na relatywnie dobre ustosunkowanie się do swojego życia.

WNIOSKI, REKOMENDACJE I APLIKACYJNE ZNACZENIE WPŁYWU BADAŃ: Rodzice nastolatków, będący najczęściej w połowie swojego życia, przekraczając ów „półmetek”, stają przed wyzwaniami związanymi z rozwojem swoim oraz swoich dzieci. Zachodzi proces indywidualizacji rodziców, związany z autorefleksją na temat dotychczasowego życia. Z drugiej strony zachodzi proces dojrzewania nastolatka, związany z reorganizacją w strukturze mózgu, zmianami w wyglądzie, stylu życia, sposobie porozumiewania się i wykonywania pozostałych zadań rozwojowych. Zestawienie tych dwóch rzeczywistości jest konieczne. Rodzice zderzając się ze światem nasto- latka, kierują uwagę na sposoby porozumiewania się z nim oraz z drugim rodzicem. Mając wiedzę o własnej satysfakcji życiowej, stają się świadomymi rodzicami oraz lepiej funkcjonującymi dorosłymi w relacji ze swoimi dziećmi. Znaczenie wyników badań może być aplikacyjne, szczególnie dla realizowanych działań profilaktycznych, dedykowanych rodzinom z dziećmi we wczesnej adolescencji.

Bibliografia

Argyle, M. (2004). Psychologia szczęścia. Wydawnictwo Astrum.

Czapiński, J. (2004). Psychologia pozytywna. Nauka o szczęściu, zdrowiu, sile i cnotach człowieka. Wydawnictwo Naukowe PWN.

Diener, E. i Biswas-Diener, R. (2010). Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego (A. Nowak, tłum.). Wydawnictwo Smak Słowa.

Hayes, S.C., Strosahl, K.D. i Wilson, K.G. (2013). Terapia akceptacji i zaangażowania. Proces i praktyka uważnej zmiany (M. Kapera, tłum.). Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Holak, I. (2016). Zadowolenie z życia rodzinnego. Uwagi i komentarze. Acta Universitas Lodziensis, 57, 39–50.

Juczyński, Z. (2001). Narzędzia pomiaru w promocji i psychologii zdrowia. Pracownia Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Malina, A. (2011). Styl przywiązania młodych kobiet w ich satysfakcja z życia w różnych fazach rozwoju rodziny. Psychologia Rozwojowa, 16(1), 41–55.

Oleś, P. (2003). Wprowadzenie do psychologii osobowości. Wydawnictwo Naukowe Scholar.

Plopa, M. (2004). Psychologia rodziny. Teoria i badania. Wydawnictwo Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej.

Seligman, M. (1993). Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie (A. Jankowski, tłum.). Media Rodzina.

Seligman, M. (2005). Prawdziwe szczęście. Psychologia pozytywna a urzeczywistnienie naszych możliwości trwałego spełnienia (A. Jankowski, tłum.). Media Rodzina.

Tatala, M. i Mach M. (2014). Satysfakcja z życia rodzinnego polem kształtowania tendencji do transcendowania u dziecka w wieku przedszkolnym. Horyzonty Psychologii, 4, 67–80.

Tucholska, K. i Gulla B. (2007). Psychologia pozytywna – krytyczna analiza koncepcji. Studia z Psychologii w KUL, 14, 107–131.

Zimbardo, Ph. (2021). Efekt Lucyfera. Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło (A. Cybulko, J. Kowalczewska, J. Radzicki i M. Zieliński, tłum.). Wydawnictwo Naukowe PWN.

Opublikowane
2024-09-30
Jak cytować
Kmiecik-Jusięga, K. (2024). Satysfakcja z życia rodziców nastolatków w kontekście profilaktycznego wymiaru ich relacji z dziećmi. Horyzonty Wychowania, 23(67), 137-146. https://doi.org/10.35765/hw.2024.2367.14