Edytoral
Abstrakt
Odpoczątkuswegoistnieniaczłowieknieustanniezmagasię zdo świadczeniemiwiedząnatemat:cojestdobre, a co złe. Ta najbardziejkontrastującarzeczywistośćdotykanajgłębszychsfer ludzkiegojestestwa:jegomoralności–słusznychlubfałszywych wyborów; jego relacji z drugim – tworzenie rzeczywistości szczęścia lub nienawiści i w ko ńcu struktur społecznego życia. Bowiemto,codobredajeczłowiekowipoczucieszczęścia,pewności, radości i zmierzania z nadzieją w kierunku dopełniania własnego człowieczeństwa, a więc pe łni życia. Zaś to, co złe zdajesiętemuzdecydowanie zaprzeczać –z ło cz łowieka ogranicza, czyni smutnym, zamyka go w granicach niemożności i w konsekwencji unicestwia jego pozytywne zmagania prowadzącgokuprzyszłościśmierci.Icociekawe:dobroizło,które zdają się mieć charakter zewnętrzny w stosunku do człowieka, dzięki jego działaniu przybierają formy osobowe.Copyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: