Potrzeba afirmacji człowieka jako wyzwanie dla wychowania

Słowa kluczowe: humanizm, antropocentryzm, osoba, afirmacja, bezinteresowność

Abstrakt

CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest próba uzasadnienia tezy, zgodnie z którą współczesne wychowanie stanęło wobec szczególnego, pilnego wyzwania – mocnego oparcia się na antropologii afirmującej człowieka. Wymaga tego sytuacja z jednej strony wzmagającej się krytyki humanizmu, z drugiej – przedłużającej się pandemii koronawirusa.

PROBLEM I METODY BADAWCZE: Metodą badawczą jest analiza współczesnej sytuacji społeczno-kulturowej i pozycji w niej człowieka i człowieczeństwa w świetle personalistycznej myśli filozoficznej D. von Hildebranda, Ch. Delsol i R. Spaemanna.

PROCES WYWODU: Autorka wychodzi od charakterystyki obecnej sytuacji kultury dystansującej się coraz bardziej od idei humanizmu. Równocześnie zwraca uwagę na trudne konsekwencje wychowawcze sytuacji pandemii. Stawia tezę, że jedyną właściwą odpowiedzią jest afirmacja człowieka. Potrzebę takiej postawy uzasadnia, odwołując się do personalizmu chrześcijańskiego w ujęciu D. von Hildebranda, Ch. Delsol i R. Spaemanna. Wywód kończą wnioski dla wychowania.

WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Przeprowadzona analiza prowadzi do wniosku, iż jedynie personalizm chrześcijański pozwala w pełni uzasadnić potrzebę afirmacji człowieka, wyjaśnić jej rozumienie i wskazać sposoby realizacji tej postawy.

WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Wnioski przeprowadzonej analizy dotyczą możliwości kształcenia postawy afirmacji człowieka, wrażliwości na człowieczeństwo. Zdaniem autorki potrzebne jest kształcenie postaw wobec człowieka i świata warunkujących postawę afirmacji człowieka i świata – a to znaczy postaw uznania, zachwytu, podziwu, bezinteresowności.

Bibliografia

Delsol Ch., (2003), Esej o człowieku późnej nowoczesności. Przekł. M. Kowalska, Wydawnictwo Znak, Kraków

Delsol Ch., (2011), Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych. Przekł. M. Kowalska, Wydawnictwo Znak, Kraków

Delsol Ch., (2018), Kamienie węgielne. Na czym nam zależy? Przekł. M. Kowalska, Wydawnictwo Znak, Kraków

Goleman D., (2007), Inteligencja społeczna. Przekł. A. Jankowski, Dom Wydawniczy Rebis Poznań

Hildebrand D. von, Kłoczowski A.J., Paściak J., Tischner J., (1982), Wobec wartości . „W drodze” Poznań, s. 7-51

Kożuchowski, J., Wychowanie jest aktem odwagi. Wizja Roberta Spaemanna. „Wychowanie w rodzinie”, T.XIII, 1/2016, s. 19-37

Mackesy Ch., (2020), Chłopiec, kret, lis i koń., Przekł. M. Słysz, Wydawnictwo Albatros Sp.z o.o. Warszawa

Spaemann R., (2000), Podstawowe pojęcia moralne. Przekł. P. Mikulska, J. Merecki,

Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin

Spaemann R., (2001), Osoby. O różnicy między czymś a kimś. Przekł. J. Merecki, Oficyna naukowa, Warszawa

Spaemann R., (2006), Granice. O etycznym wymiarze działania. Przekł. J. Merecki, Oficyna naukowa Warszawa

Opublikowane
2020-07-21
Jak cytować
Olbrycht, K. (2020). Potrzeba afirmacji człowieka jako wyzwanie dla wychowania . Horyzonty Wychowania, 19(50), 93-104. https://doi.org/10.35765/hw.1918
Dział
Artykuły tematyczne