O potrzebie myślenia w przełomowych czasach (kilka uwag historyka myśli politycznej, a zarazem badacza stanu współczesnej filozofii polityki)
Abstrakt
Tekst traktuje o zasadniczych pytaniach zadawanych dziś w związku z niecierpliwymi atakami podejmowanymi przeciwko istniejącym tradycjom językowym, uzasadniającym wartościowanie rozmaitych zdarzeń i wypowiedzi; ataki te, podejmowane zwłaszcza przez zwolenników stanowiska pozytywistycznego, prowadzą w szczególności do erozji dotąd dominujących sposobów uzasadniania istniejącego ładu normatywnego jako najważniejszego bodaj z analizowanych w historii myśli politycznej i współczesnej filozofii polityki punktu odniesienia dla myślenia jako takiego. Czas obecny, czas popularności tych ataków, jest „przełomowy”, gdyż wymaga stałej, krytycznej refleksji o istnieniu podobnego ładu, negowanego jako opresyjny między innymi przez coraz liczniejszych zwolenników stanowiska agonistycznego, współtworzących między innymi projekt radykalnej demokracji przeciwko nie tylko tradycji konserwatywnej, ale i liberalnej.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: