Edward Walewander, Pedagogia katolicka w diecezji lubelskiej 1918-1939, Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Lublin 2007, ss. 366
Abstrakt
Czego może dowiedzieć się człowiek współczesny, studiującprzeszłość – o sobie, o swoich problemach? Czy informacje
utrwalone na pożółkłych kartach książek, czasopism pomogą mu zrozumieć, jak powinien żyć? Jak zdobyć dobrą pracę? Jak wychować dzieci? Czy wreszcie odpowiedzą mu, kim jest jako człowiek? Wielu młodym – i nie tylko im – wydaje się, że to, co już się wydarzyło, tak naprawdę nie ma wpływu na ich życie, zatem nie warto zajmować się przeszłością. I być może się mylą. Bowiem żyjemy w świecie, który – czy nam się to podoba czy nie – ukształtowali przodkowie każdego z nas. To, co dziś robimy, kim jesteśmy w jakiś sposób powiązane jest z tym, co zaczęli kiedyś „oni”. Wobec tego czy przeszłość ma znaczenie? Czy współczesnego człowieka historia w jakiś sposób dotyczy?....
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: