Specyfika okoliczności granic edukacyjnych i religijnych w Polsce od XVI do XVIII wieku
Abstrakt
Tematyka granic edukacyjnych i religijnych odgrywa szczególną rolę w dobie globalizacji, gdyż z jednej strony próbuje się zamazywać wszelakie granice, zmierzając w kierunku liberalizmu i permisywizmu,
z drugiej jednak strony poczucie tożsamości, suwerenności i niepowtarzalności zmierza w kierunku jasnego określania granic wszelakich. Autor traktuje o okolicznościach granic w sferze religii, kultury i edukacji w Polsce od XVI do połowy XVIII wieku. Tamte czasy charakteryzowały dwa istotne faktory: najpierw mamy upadek idei średniowiecza i mocne wkraczanie humanizmu i ukierunkowania na człowieka. To naturalnie wyraźnie miało wpływ na charakter religijności. Drugi faktor dotyczy wojen, zarówno na zachodzie, jak na wschodzie Polski. Wprawdzie ziemie zachodnie powoli uzyskiwały pewną stabilność, ale ziemie wschodnie często były najeżdżane z obu stron. By wykazać specyfikę granic edukacyjno-religijnych w ówczesnej Polsce, autor rozpoczął od przedstawienia historii i wpływów religijnych za tym idących. Później przedstawił sytuację szkolnictwa i edukacji w Polsce, dzieląc ją na katolicką, protestancką i uniacką/ortodoksyjną. Rezultatem była analiza wpływów edukacyjnych na ludność na podstawie ich przynależności religijnej. W konkluzji autor zauważył, iż istotą rozważań dotyczących edukacji, kultury, religii są odpowiednie założenia antropologiczne, a konkretnie właściwe rozumienie człowieka, gdyż w tym autor upatruje wszelakie różnice i granice w świecie.
Bibliografia
Budzyński J., Nauka religii i modlitwa w dawnych szkołach humanistycznych, w: Język, szkoła, religia, red. A. Lewińska, M. Chmiel, Wydawnictwo „Bernardinum”, Pelplin 2007.
Chrześcijaństwo w Polsce. Zarys przemian 966-1979, red. J. Kłoczowski, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 1992.
Historia wychowania, red. Ł. Kurdybacha, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1965.
Krajewski M., Historia wychowania i myśli pedagogicznej, Wydawnictwo Naukowe „Novum”, Płock 2006.
Kościół w Polsce, vol. II, red. J. Kłoczowski, Znak, Kraków 1969.
Kot S., Historja wychowania, Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych, Lwów 1934.
Litak S., Historia wychowania, t. I, Wydawnictwo WAM, WSF-P Ignatianum, Kraków 2004.
Litak S., Od Reformacji do Oświecenia. Kościół katolicki w Polsce nowożytnej, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 1994.
Mandziuk J., Historia Kościoła katolickiego na Śląsku, Wydawnictwo Teologii Katolickiej, Warszawa 1995.
Możdżeń S.I., Historia wychowania do 1795, Wydawnictwo Stachurski, Kielce 2005.
Ratio Studiorum. Ustawa szkolna Towarzystwa Jezusowego, wstęp i opracowanie K. Bartnicka i T. Bieńkowski, Wydawnictwo Naukowe Ateneum, Warszawa 2000.
Wołoszyn S., Historia wychowania, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1967.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: