Od szkoły biurokratów do szkoły obywateli
Abstrakt
Pośród niezwykle ważnych, wymagających poważnego potraktowania problemów polskiej edukacji znajduje się zagadnienie uzyskiwania przez obywateli rzeczywistego wpływu na losy szkół. Na drodze od szkoły traktowanej jako własność autorytarnego państwa do szkoły, za którą odpowiedzialni czują się obywatele wolnej Polski odbyliśmy już długą wędrówkę. Dzisiaj warto, pamiętając o osiągnięciach oświatowych Samorządowej Rzeczypospolitej, zastanowić się, czy nie należy podjąć kolejnego kroku na drodze do przejęcia polskich szkół publicznych przez obywateli. Jest to zadanie niezwykle trudne, ale – jak uczy najnowsza historia naszej oświaty – całkowicie realne, równocześnie kluczowe dla fundamentalnego polskiego problemu, jakim jest budowa społeczeństwa obywatelskiegCopyright (c) 2017 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: