Znaczenie wychowania intelektualnego dla rozwoju człowieka
Abstrakt
Zmieniająca się rzeczywistość niesie za sobą nowe spojrzenie na proces wychowania szerzej na edukację rozumianą jako stwarzanie człowiekowi warunków do rozwoju. W tekście podjęta zostanie problematyka wychowania intelektualnego, a konkretnie jego znaczenia w procesie przygotowywania człowieka do odnajdywania swojego miejsca w świecie społecznym. W związku z powyższym Autor tekstu przybliżył wizerunek współczesnego człowieka oraz oczekiwania, jakie przed nim stawia społeczeństwo. Na tym tle dokonano charakterystyki edukacji intelektualnej w nawiązaniu do założeń psychologii poznawczej. W tekście dokonano również próby przybliżenia roli szkoły w dostarczaniu doświadczeń związanych z rozwojem intelektualnym.
The changing reality entails a new outlook on the process of education, or more generally on education understood as creating conditions for man to develop. The text undertakes issues connected with intellectual education, or more specifically its significance in the process of preparing man to find his own place in the social world. As a consequence, the Author of the text introduces the image of a contemporary man and the expectations the society sets up for him. Against that background, the Author describes intellectual education with reference to the assumptions of cognitive psychology. The text also includes an attempt to present the role of the school in providing experiences connected with intellectual development.
Bibliografia
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: