Rozwojowy paradygmat inteligencji emocjonalnej
Abstrakt
Rozwój inteligencji emocjonalnej ma charakter hierarchiczny. Kształtuje się od najbardziej podstawowych zdolności percepcji i ekspresji emocji, poprzez zdolność do asymilacji emocji w procesy myślenia, następnie zdolność do rozumienia emocji, aż do poziomu najwyższego, związanego z refleksyjnością i świadomą regulacją emocji. Peter Salovey i John Mayer uwzględniają aspekt rozwojowy, wyróżniając w ramach każdej z wymienionych grup zdolności reprezentujące kolejne stopnie dojrzałości – od najwcześniej do najpóźniej pojawiających się w toku rozwoju. Rozwój inteligencji emocjonalnej odbywa się stopniowo w procesie uczenia się. Związany jest przede wszystkim z uzyskaniem zmiany, która polega na doskonaleniu umiejętności emocjonalnych, strategii działania i nawyków, dzięki którym człowiek może skuteczniej funkcjonować, bardziej adekwatnie do sytuacji oraz z większą satysfakcją. Wiedza emocjonalna pojawia się już w dzieciństwie i kształtuje się wraz z wiekiem. Jednak sama teoria jest niewystarczająca, bez jej praktycznego zastosowania w sytuacjach doświadczeń społecznych, rodzinnych i rówieśniczych. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej w procesie edukacji ubogaca społeczeństwo o ludzi, którzy posiadają wysoki poziom samoświadomości, są efektywni i skuteczni w wykonywaniu powierzonych im zadań, a także zorientowani są na dobro wspólne, podstawowe wartości oraz dialog.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: