Myślę, więc błądzę…? Jak nie zgubić samego siebie w ponowoczesnej wędrówce ku życiowym celom?
Abstract
Pytanie o miejsce, udział rozumu w naszym życiu zaprzątało głowy najwybitniejszych dawnych i współczesnych filozofów. Każdy z nich zgadzał się z tym, że rozum zajmuje istotną rolę w podejmowaniu przez nas działań, formułowaniu sądów. Nie zawsze jednak rozum zajmował poczytne pierwsze miejsce, czasem był pomocnikiem zmysłów, czasem nimi kierował. Czas nowoczesności pozwolił uplasować mu się na najwyższym podium. Rozwój nauki, powstawanie nowoczesnych technologii tylko i wyłącznie zawdzięczać możemy jego wybitnej pracy. Okresowi ponowoczesności natomiast zarzuca się negację nauki, rozumu, co w konsekwencji prowadzi do śmierci człowieka jako istoty myślącej, czującej i umiejącej wyciągać wnioski z porażek czy też sukcesów. Podobno człowiek kierujący się przez wieki szanowanymi zasadami etyki, mający moralne i życiowe autorytety zanika, umiera. Zastępuje go człowiek żyjący chwilą, którego celem życiowym jest być bogatym, pięknym i oczywiście wiecznie młodym, człowiek żyjący chwilą, dniem, teraźniejszością, nieoglądający się za siebie i niepatrzący w przyszłość, człowiek wierzący w dobra konsumpcyjne, człowiek „nierefleksyjny”. Rzeczywiście obserwuje się takie tendencje. Nadzieja jednak w tym, że to właśnie rozum nie pozwoli na moralne „wysuszenie” człowieka, że pozwoli przywrócić odpowiednie proporcje między wartościami moralnymi, etycznymi i konsumpcyjnymi w hierarchii wartości ludzkiej, gdzie najważniejszą wartością będzie człowiek, jego prawa i jego dobro w szerokim tych słów znaczeniu.
Copyright (c) 2016 HORIZONS OF EDUCATION
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Authors who publish in this journal agree to the following terms:
- Authors retain the copyright to their work while granting the journal the right of first publication. The work will be simultaneously licensed under a CC BY-ND license, which permits others to share the work with proper credit given to the author and the original publication in this journal.
- Authors may enter into additional, non-exclusive agreements for the distribution of the published version of the work (e.g., posting it in an institutional repository or publishing it in another journal), provided that the original publication in this journal is acknowledged.
We allow and encourage authors to share their work online (e.g., in institutional repositories or on personal websites) both before and during the submission process, as this can foster beneficial exchanges and lead to earlier and increased citations of the published work. (See The Effect of Open Access). We recommend using any of the following academic networking platforms: