Edytorial: Kultura rodziny
Abstrakt
Numer 48 „Horyzontów Wychowania” pt. Kultura rodziny, który oddajemy w ręce Czytelników, zamyka cykl naukowych opracowań skupionych „Wokół rodziny”, ilustrujących
przeszłość i teraźniejszość polskiej rodziny w różnorodnych kontekstach. Autorzy dokonali refleksji nad kondycją współczesnej rodziny w zmieniających się warunkach globalnego świata, który według znacznego grona badaczy charakteryzuje się stanem permanentnej anomii, dotykającym wszelkich sfer życia człowieka, w tym także środowiska rodzinnego. Dzięki historycznym analizom przedstawionym na początku cyklu odtworzona została droga, którą rodzina pokonała, zmierzając ku współczesności. Ukazano także, jak rodzina przystosowuje się do świata i nieuchronnie oddala od obecnych wcześniej wzorców. Adaptacja ta powoduje, że często we współczesnej rodzinie z trudem rozpoznajemy to, co dotąd opatrywane było tym mianem. Znaczenie tego terminu rozciąga się dziś daleko poza ramy obowiązujące na przestrzeni wieków.
Copyright (c) 2020 Anna Błasiak
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: