Edytorial: Lęki współczesności
Abstrakt
Oddajemy Czytelnikowi następny numer „Horyzontów Wychowania” poświęcony lękom współczesności, które tworzą także wydarzenia z moskiewskiego lotniska. Chcieliśmy opisać ten fenomen w różnych aspektach egzystencjalnych, nie zajmując się jego psychologicznym rozumieniem i etiologią. Pytanie, które przewija się z lektury, dotyczy przede wszystkim dzisiejszego sposobu wychowywania, formowania umysłów i sumień. Dlatego pedagodzy zaniepokojeni są ucieczką szkoły od procesu wychowania i kształtowania humanistycznego; dostrzegają poważne zagrożenia w pluralizmie kulturowym, który nie zawsze ubogaca człowieka. Wśród prezentowanych artykułów dotyczących wychowania, pedagog, zajmujący się resocjalizacją, analizuje niepokoje przeżywane w obliczu zjawisk przestępczości i społecznego wykolejenia. Socjolog szuka uwarunkowań lękowych w różnych aspektach życia społecznego. Wreszcie opisane jest zjawisko lęku w sztuce, które jawi się często jako personifikacja zła w postaci diabła. Całość naszej prezentacji zamykają artykuły poświęcone programowemu przemycaniu zła w mediach, które rodzą lęk i mogą tworzyć ślepych naśladowców oraz komunikacji wychowawczej i postaw, które powinny kreować lepszy świat, chociaż zdarza się, że zamykają się we własnym egoizmie.
Copyright (c) 2016 Horyzonty Wychowania
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Uwagi dotyczące praw autorskich
Autorzy publikujący w tym czasopiśmie wyrażają zgodę na następując warunki:
- Autorzy zachowują prawa autorskie, przyznając czasopismu prawo do pierwszej publikacji swojego tekstu jednocześnie zarejestrowanego pod numerem licencji CC BY-ND, która pozwala innym na korzystanie z tego tekstu z uznaniem autorstwa tekstu oraz pierwotnej publikacji w tym czasopiśmie.
- Autorzy proszeni są o nawiązywanie odrębnych, dodatkowych porozumień wynikających z umowy, dotyczących dystrybucji opublikowanej w czasopiśmie wersji tekstu nie na prawach wyłączności (np. opublikowanie go w repozytorium instytucji lub w innym czasopiśmie), z potwierdzeniem pierwszej publikacji w tym czasopiśmie.
Wyraża się zgodę i zachęca autorów do publikacji ich tekstu w Internecie (np. w repozytorium instytucji lub na jej stronie internetowej) przed lub podczas procesu składania tekstu jako, że może to prowadzić do korzystnych wymian oraz wcześniejszego i większego cytowania opublikowanego tekstu (Patrz The Effect of Open Access). Zalecamy wykorzystanie dowolnego portalu stowarzyszeń badawczych z niżej wymienionych: